Участници от над 20 страни на първия полумаратон на София

Точно в 9:00 ч. сутринта на 13-ти май, съпроводени от камбанния звън на храм-паметник “Св. Александър Невски”, над 1 000 души стартираха в първия самостоятелен полумаратон на София. Събитието се провежда за пръв път и е уникално със своя старт и финал в сърцето на града и съчетанието на две състезания в едно – “Kaufland София Полумаратон” и”RUN4EU”.

Благодарение на атрактивния си формат и разнообразието от дисциплини (от 600 м до 21 км и безплатна ученическа щафета), събитието привлече голям брой участници. Основната част от бегачите стартираха едновременно, оформяйки зрелищна колона от хора. Маршрутът премина край символа на София – храм-паметник “Св. Александър Невски”, и продължи към други забележителности, сред които Софийския университет, Княжевската градина, Борисовата градина, Парламента, Паметника “Цар Освободител”, Военния клуб, Паметника на Незнайния воин.

В състезанието се включиха хора на различни възрасти и с различна подготовка. Те бяха представители на повече от 20 държави – Афганистан, Великобритания, Германия, Дания, Израел, Ирландия, Испания, Италия, Литва, Македония, Нидерландия, Русия, САЩ, Сирия, Ирак, Иран, Словения, Украйна, Финландия, Франция, Чехия, Швеция и др. Най-младите участници бяха на 6-годишна възраст, а ветераните, надхвърлили 60-те, бяха 15 души.

Освен, че привлече многобройна и разнообразна аудитория, демонстрирайки, че бягането може да бъде масов спорт, събитието доказа и че форматът полумаратон (21,1 км) е изключително атрактивен за шосейни градски състезания. Потвърждават го статистиките от регистрациите, според които най-много финиширали участници има именно за дистанцията от 21,1 км. Същевременно най-малко стартирали има на късата дистанция от 5 км.На полумаратонската дистанция от 21 км, част от “Kaufland София Полумаратон”, при дамите призовите позиции бяха за Снежина Стефанова с време 1:34:18, следвана от Боряна Николчева и Каролина Калибацева, които постигнаха еднакви времена. Най-бързи сред мъжете на 21 км бяха Методи Георгиев (1:16:40), следван от Дмитрий Яросченко и Никола Овчарски. Най-бързата дама на 10 км беше Анна Стефанова (45:21), следвана от Десислава Цветанова и Таня Петкова, а при мъжете – Самуелн Папот (40:50), Валентин Паскалев и Теодор Банев. На късата дистанция 5 км първи се класираха Доротея Николова, Боряна Мусева и Мария Дарандашева, както и Сименон Велков, Мартин Гаджев и Явор Димитров.

В безплатното състезание за ученици “RUN4EU” на дистанцията от 21,1 км имаше 20 състезатели, като победител сред тях стана един от най-младите участници – 11-годишният Калоян Николов, който успя да измине разстоянието за време 1:38:19. На второ и трето място бяха съответно – Методи Петров и Кирил Петров. При момичетата най-бързи на 21 км бяха Мария Николова, Демяна Йосифова и Елена Колева. На 10 км първи се класираха Бранимира Николова, Дора Василева, София Петрова, както и Димо Байков, Боян Йотов и Теодор Манчев. На 5 км първи бяха Калина Кънчева, Лия Василева и Елена Деянова. Първите две места на 5 км при момчетата бяха за двама ученици, настанени в лагера за бежанци във Военна рампа – Мустафа Станекзай, Седзхат Хосайни, а трети – Георги Можхейко. В училищната щафета първите места бяха за Националната търговско-банкова гимназия и СУ “Петко Рачов Славейков”.

Всички стартирали в ученическото състезание и на 21 км получиха тениски за бягане. Финиширалите получиха медали, а за призовите места имаше плакети и допълнителни награди от спонсорите. Общият брой финиширали в състезателната част е 816 души във всички категории, а в ученическите лекоатлетически игри и бягане на 600 метра са се включили още около 300 участници.

В откриващата част на събитието и награждаването на участниците се включиха представители на различни български и европейски институции. Сред тях бяха Огнян Златев – Ръководител на Представителството на Европейската комисия в България, Ева Майдел – евродепутат от групата на Европейска народна партия, Теодор Стойчев – ръководител на Бюрото на Европейския парламент в България, Малина Едрева – председател на Постоянна комисия по образование, култура, наука и културно многообразие в Столичен общински съвет, Еленко Еленков – Председател на Управителния съвет на клуб “Бегач” и други.

Минути след обявяването на масовия старт, Ръководителят на Представителството на Европейската комисия в България и съорганизатор на ученическото състезание – Огнян Златев, сподели: “Днес е празник, в който всички са победители. Искаме да насърчим нашите млади приятели всеки ден да работят върху себе си и върху това заедно да отстояваме своите европейски принципи и заедно да построим по-добрата България чрез спорт. Така че днес, тук, на първото издание на полумаратона и RUN4EU, всички ние сме победители.”